EVS Gathering, tréningový kurz, Morávka, Beskydy 2016

Medzinárodného tréningu pre koordinátorov EDS (Európska dobrovoľnícka služba) sa zúčastnilo 26 koordinátorov a mentorov z 13tich rôznych krajín nielen z Európy. YMCA na Slovensku sa venuje EDS vysielaniu, hosťovaniu img_7427dobrovoľníkov a koordinovaniu týchto projektov v Liptovskom Mikuláši a v Jelšave od roku 2012  a keďže program, jeho ciele a podmienky sa neustále menia, upravujú a aktualizujú, je nesmierne dôležité vymieňať si skúsenosti s medzinárodným programom aj na tejto úrovni medzi jeho najaktívnejšími “používateľmi”.

Program v horskom prostredí Beskyd zabezpečili lektori organizácie ANEV (Asociace neformálního vzdělávání, z.s.), ktorí na projektovom poli pôsobia už dlhé roky a ich tréningy vždy obsahujú niečo špeciálne navyše. Do akej miery si to účastníci za tých pár dní stimg_7377ihnú uvedomiť, to je už len na nich.  Celý týždeň bol extrémne pestrý nie len účasťou koordinátorov z krajín mimo EÚ (Turecko, Macedónsko, Azerbajdžan, Arménsko, Rusko, Ukrajina) ale aj rôznymi metódami a nástrojmi, ktoré organizátori pripravili na celkovú facilitáciu zdieľania skúseností a nápadov. V programe vyčlenili dostatok času a priestoru na spontánne diskusie, z ktorých si každý vedel vziať niečo na vylepšenie budúcich či existujúcich projektov.

Súčasťou tréningového týždňa boli aj návštevy blízkych komunitných centier, kde hosťujú zahraničných dobrovoľník15235740_1193844604037093_2857374237199746151_oov a do jedného z nich plánuje YMCA na Slovensku v budúcom roku vysielať dobrovoľníka z MZ YMCA Revúca. Táto spolupráca vznikla z podobného tréningového kurzu, ktorý sa konal pred rokom, čo len dokazuje, že osobný kontakt je aj v tejto oblasti pre budúcu spoluprácu zásadný.  Koordinátori dobrovoľníkov majú v rôznych krajinách veľmi podobný projektový ročný cyklus s čím súvisia podobnosti nielen v profesnej časti života. Aj po tomto týždni máme v organizácii ďalšie nové kontakty na projekty na celom svete a s aktuálnymi výzvami budeme informovať na našich stránkach.

Viac informácií o EDS a o projektoch nájdete tu: http://www.ymca.sk/programy/europska-dobrovolnicka-sluzba/. Tréningový kurz bol financovaný programom Erasmus+ EÚ. erasmus+logo

Comments

comments