YMCA
(Young Men’s Christian Association)

vznikla v roku 1844 v Londýne ako odpoveď na rýchlu industrializáciu spoločnosti. Mladí ľudia sa vo veľkom sťahovali do miest za prácou. Ich neľahká životná situácia a nedostatok možností trápili mladého Georga Williamsa (1821 – 1905), ktorý sám pochádzal z chudobnejšej rodiny, prešiel osobnou konverziou ku kresťanstvu a postupne sa vypracoval na úspešného obchodníka s textilom.

HISTÓRIA YMCA

Spolu s priateľmi chceli vytvoriť bezpečné, rozvíjajúce prostredie, alternatívu k tomu malému množstvu pochybnej zábavy dostupnej mladým ľuďom v tej dobe. Tí väčšinou pracovali dlhé hodiny vo fabrikách v ťažkých podmienkach, ďaleko od domova a rodiny.

HISTÓRIA YMCA

Tento nový pohľad a spôsob práce sa rýchlo šíril po ďalších miestach v Anglicku a ďalších krajinách. Po roku 1851 už bola YMCA rozšírená v Európe, Austrálii, Severnej Amerike i Ázii. O päťdesiat rokov neskôr už mala YMCA vyše pol milióna členov vo viac ako tridsiatich krajinách. V auguste 1855 sa George zúčastnil prvej svetovej konferencie YMCA v Paríži, kde bola založená Svetová aliancia YMCA a prijatá Parížska báza.

HISTÓRIA YMCA

Združenie YMCA sa na územie Slovenska rozšírilo po I. svetovej vojne, keď do novovzniknutej Československej republiky prišli prví pracovníci, ktorí priniesli nielen idey, ale aj praktické skúsenosti a materiálnu pomoc. V roku 1920 bolo v Bratislave založené prvé združenie s názvom Železničná a poštová YMCA v Bratislave.

HISTÓRIA YMCA

Cez YMCA sa na Slovensko dostali športy ako voleybal a basketbal, venovali sa mu hlavne miestne združenia YMCA v Bratislave a Banskej Bystrici. Vďaka letným táborom organizovaným YMCou sa tieto športy rozšírili po celom Slovensku.
V roku 1939 bola na YMCA na Slovensku uvalená nútená správa a jej pracovníci, už v novej organizácii pod názvom ÚSAK (Ústav sociálny a kultúrny), viedli správu časti zariadení aj počas celého obdobia II. svetovej vojny, keď YMCA nemohla vyvíjať svoju činnosť.

HISTÓRIA YMCA

Svoju činnosť obnovila na krátky čas ako „YMCA na Slovensku“ v roku 1945. V roku 1948 však bola na združenie uvalená národná správa. YMCA bola v roku 1951 – tak ako iné mládežnícke organizácie – násilne rozpustená komunistickým režimom. Protiprávne rozhodnutie o vymazaní YMCA z registra spolkov sprevádzalo aj protiprávne odňatie majetku YMCA do správy a následného vlastníctva štátu.

Po dlhom čase, keď YMCA nemohla voľne pôsobiť, obnovila svoju činnosť až v roku 1990.